pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2021
  • 12 października 2021
  • wyświetleń: 4589

Filip Walecki przywiózł brąz z Eurotrigames we Włoszech!

Filip Walecki - ultramaratończyk górski z Zespołem Downa w ostatnich dniach brał udział w Igrzyskach Eurotrigames 2021 we włoskiej Ferrarze. To zawody, na których rywalizowali sportowcy z 16 krajów Europy i Stanów Zjednoczonych! Filip z Włoch przywiózł brąz! Gratulujemy!

Filip Walecki przywiózł brąz z Eurotrigames we Włoszech - 4.10 - 11.10.2021 · fot. Filip na 21 biegu / Facebook


Igrzyska dla osób z trisomią (Zespołem Downa) były rozgrywane w dniach 4 - 11 października. Choć Filipowi indywidualnie nie udało się stanąć na podium, to z drużyną zdobył III miejsce w sztafecie 4x400 m!

- Można stwierdzić, że debiut na bieżni był udany. Filip dwukrotnie zdobył 4. miejsce w biegu na 800 i 1500 metrów oraz 6. miejsce w biegu na 400 metrów. Każdy start to rekord życiowy. Prócz zdobytych doświadczeń pozostaje jeszcze grono wspaniałych, nowych przyjaciół. Warto dodać, że jako samouk zmierzył się z czołówką trenującą w klubach sportowych pod okiem profesjonalnych trenerów. Teraz po powrocie do domu odpoczynek i czas na podjęcie decyzji co dalej. Czy podjąć wyzwanie rzucone przez Hiszpanów i Portugalczyków którzy zdominowali tą imprezę na stadionie, czy oddać się przeżywaniu wielogodzinnych wypraw biegowych. Filip poważnie zastanawia się nad startem w zawodach dla osób z trisomią w Czechach, które odbędą się już w czerwcu 2022 roku. Najpierw jednak musi się zakwalifikować - relacjonują rodzice Filipa tuż po zakończeniu igrzysk.

Loading...


Przypomnijmy, że Filip Walecki pierwotnie miał pojechać na igrzyska dla osób z Zespołem Downa do Turcji. Impreza miała odbyć się w marcu 2020 roku. Informowaliśmy o tym pod koniec 2019 roku w artykule Mieszkaniec Czarkowa ma szansę reprezentować Polskę na Igrzyskach!. Z powodu pandemii termin imprezy został przesunięty aż o 4 lata. Mimo to Filip przez ostatnie miesiące ciężko trenował. W międzyczasie wziął udział w innych zawodach - m.in. w ultramaratonie górskim 100 Miles of Beskid Wyspowy. Aby nie zmarnować swojego wkładu, wziął udział właśnie w Igrzyskach Eurotrigames!

Warto wspomnieć, że Filip mógł jechać do Włoch dzięki wszystkim tym, którzy wsparli go poprzez serwis zrzutka.pl, dzięki przyjaciołom, szkole Filipa, młodzieży z pszczyńskich szkół, wszystkim tym którzy wpłacili darowiznę bezpośrednio na konto fundacji koordynującej wyjazd.

- Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli Filipa przed wyjazdem na igrzyska do Turcji, które z powodu pandemii zostały przeniesione na 2024 rok - mówią rodzice Filipa - pani Małgorzata i pan Michał.

Loading...


Podczas imprezy sportowej we Włoszech wystąpiło łącznie 29 zawodników z Polski. Skład naszej reprezentacji stworzyli pływacy, lekkoatleci, judocy i tenisista stołowy. Najliczniejszymi grupami polskiej delegacji byli lekkoatleci i pływacy.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.