pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

 • 6 października 2021
 • wyświetleń: 7277

Najciekawsze kwiaty uprawiane z nasion

Materiał partnera:

Świat rośliny potrafi nas zaskakiwać. Nie brakuje w nim niezwykłych i nietypowych okazów. Wiele z nich jest możliwych do uprawy we własnym zakresie - w ogrodzie, w doniczce, oranżerii. Zaskakujące kwiaty dodadzą naszemu otoczeniu tajemniczości i egzotycznego stylu. Podpowiadamy, jak stworzyć oryginalny ogród przy użyciu roślin uprawianych z nasion. Różnorodność odmian kwiatów jakie można uprawiać z nasion jest zdumiewająca. Np. tutaj jest ponad 1000 rodzajów nasion kwiatów.

Najciekawsze kwiaty uprawiane z nasion


Rzadko spotykane gatunkiOryginalne kwiaty zachwycają nie tylko botaników. Często też ogrodnicy prześcigają się w zdobywaniu nowych, zadziwiających odmian i rodzajów kwiatów. Posadzone w reprezentatywnych miejscach budzą podziw gości i są zarazem dumą właściciela. Czasem wystarczy inny kolor liści czy wielkość kwiatów, aby znana nam roślina wydała się dużo ciekawsza. Planując rabaty, dobrze jest wzbogacić je o rośliny mniej znane, posiadające unikatowe cechy. W połączeniu z nietypowym pomysłem aranżacyjnym możemy stworzyć zakątki, których pozazdroszczą nam wszyscy. Prawdziwi pasjonaci ogrodnictwa nigdy nie zaprzestają wysiłku w poszukiwaniu nowych, bardziej atrakcyjnych i niespotykanych kwiatów.

Kilka inspirujących roślin do ogroduPrzygotowaliśmy kilka propozycji roślin, które naszym zdaniem będą stanowiły interesujący punkt na planie ogrodu albo atrakcyjny okaz w donicy. Ich zaletą jest możliwość uprawy z nasion. Ta ekonomiczna metoda pozwala na ogrodnicze eksperymenty, które zaowocują niesamowitym rezultatem w postaci zdumiewających egzemplarzy roślin.

 • Celozja grzebieniasta - to zachwycająca roślina o kwiatach zebranych w zbite kłosy na szczytach pędów. Ich forma przypomina kogucie grzebienie o soczystych barwach. Najczęściej spotykane są żółte, czerwone, różowe, pomarańczowe okazy. Celozję uprawia się w ciepłym i zacisznym miejscu z dobrej jakości glebą. Kwitną cudownie od lipca do jesieni. Jest to roślina jednoroczna.
 • Czarnuszka damasceńska - bylina o nieszablonowym kolorze i budowie kwiatów. Kwitnie od maja do czerwca. Osiągające 40 cm krzaczki nadają się na romantyczne rabatki i na kwiaty cięte. Po kwitnieniu pojawiają się bardzo interesujące, balonikowate owoce. Można je zasuszać.
 • Czyściec wełnisty - atrakcją tej rośliny są pokryte długimi włoskami liście w kolorze srebra. Niezbyt wysokie rośliny fantastycznie nadają się do ogródków skalnych i na obwódki rabat.
 • Dziwaczek jalapa - jest to osobliwa roślina o krzewiastym pokroju, wielobarwnych kwiatach, które obficie pokrywają jego gałązki. Łatwy w uprawie, nadaje się na słoneczne stanowiska. Dobrze jest go wysiewać w pobliżu miejsc wieczornego wypoczynku - jego kwiaty wydzielają wtedy przyjemny zapach.
 • Dzwonki irlandzkie - dorastające do 60-100 cm wysokości rośliny, można wysiewać wprost do gruntu w kwietniu i maju. Preferują stanowiska słoneczne, lekko wilgotne. Ich ozdobą są długie, kwiatostany zbudowane z zielonych dzwonków.
 • Mikołajek nadmorski
 • Kapusta ozdobna - przepiękne rozety karbowanych liści sprawdzają się jako dekoracja skraju rabaty i element bukietu.
 • Przegorzan kulisty - kuliste kwiatostany w szaroniebieskim kolorze osadzone na sztywnych pędach to cecha wyróżniająca go od innych roślin. Takie samo, atrakcyjne zabarwienie mają także jego liście i łodygi. Jest odporny na niedostatek wody i słońce, a także mróz. Jest polecany jako roślina miododajna.
 • Rojniki - mimo iż nie są typowymi kwiatami, to ich mięsiste liście ułożone są w kształt przypominający rozwinięte róże. Rosnące tuż przy ziemi rojniki to idealne rośliny do mis, na murki i skalniaki usytuowane na miejscach słonecznych.
 • Werbena patagońska - roślina o wysokich pędach, ładnie układających się do góry. Ich szczyty zakończone są jasnofioletowymi kwiatostanami. W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna, odporna na suszę i słońce.


Rośliny o oryginalnych, ciekawych kwiatach są zawsze cenną częścią ogrodu. Niebanalne formy i barwy potrafią odmienić najnudniejsze rabaty. Pomysłowe rozwiązania z wykorzystaniem roślin z "własnej produkcji" to ogromnie satysfakcjonujące zajęcie. Ogród urządzony sposobami DIY, obfitujący w atrakcyjne, mało znane rośliny to miejsce, gdzie zaczerpniemy energii i zrelaksujemy się po ciężkim dniu.