pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 października 2021
  • wyświetleń: 964

Warzywa na ostatnią chwilę - siejemy poplony

Materiał partnera:

Końcówka lata to głównie czas zbiorów. Dojrzewające ogórki i pomidory, dorodne cukinie i chrupiące marchewki to warzywa, które powoli robią luki na grządkach. Wybierając gamę odmian wczesnych, śródsezonowych i późnych, możemy rozłożyć zbiory na dłuższy okres. Jeśli paczka nasion sugeruje przewidywane dni do dojrzałości, jeszcze lepiej - pamiętajmy jednak, że to tylko wskazówka, a gleba, mikroklimat i warunki pogodowe będą miały wpływ na tempo wzrostu roślin.

Warzywa na ostatnią chwilę - siejemy poplony


Jakie warzywa wybrać na udany poplon?Obecnie na rynku jest wiele odmian o znakomitych cechach odmianowych. Decydując się na wysiew polonu, wybierzmy warzywa szybko rosnące, które zdążą wydać plony. Bez problemu uda się nam wybrać co najmniej kilka gatunków przeznaczonych do siewu gruntowego, jak i do przygotowania rozsady. Bohaterami naszej grządki w okresie późnego lata mogą zostać: rzodkiewka, letnie odmiany sałaty, rokietta siewna, czyli rukola, kalarepa, kapusta pekińska, jarmuż koper ogrodowy, rzeżucha i roszponka oraz szpinak. Dużo ciekawych nasion znajdziesz: https://gardenseedsmarket.com/seeds/ Wszystkie z tych warzyw doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia, dostarczają cennych dla organizmu substancji odżywczych. Zbierane na bieżące potrzeby, będą znakomicie uzupełniały codzienne menu.

Warzywa poplonowePuste miejsca, które powstają po zbiorze warzyw wysiewanych od wczesnej wiosny, możemy sukcesywnie zapełnić warzywami polonowymi. Poplony są rośliny uprawiane następczo po zbiorze plonu głównego. Taki typ uprawy, to doskonałe rozwiązanie na wydłużenie okresu wegetacyjnego i zaopatrzenie się w świeże warzywa do późnej jesieni. Ponadto wysiewanie poplonów pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji gleby i ogranicza rozwój chwastów. Warzywa poplonowe wyróżniaj się krótkim okresem wegetacji. Plony uzyskuje się we wrześniu i październiku. Warzywa polonowe najlepiej sprawdzają się po zebraniu wczesnych odmian marchwi, kalarepy uprawianej z rozsady, rzodkwi, kopru czy cebuli sadzonej z dymki.

Wskazówki poplonowej uprawy warzywAby nasza uprawa poplonowa przyniosła wymierne rezultaty, powinniśmy trzymać się kilku zasad. Nie siejemy/ nie sadzimy po sobie warzyw z tej samej rodziny- zachowujemy płodozmian. Wybieramy gatunki i odmiany, których okres wegetacyjny mieści się w przedziale 6-12 tygodni oraz wyróżnia je dobra tolerancja na zmienne warunki pogodowe, zwłaszcza niskie temperatury.

Przygotowanie terenuZanim przystąpimy do ponownego siewu i sadzenia wybranych warzyw, obowiązuje nas przygotowanie ziemi. Sprawa dotyczy głównie dokładnego usunięcie pozostałych w glebie resztek roślinnych po poprzedniej uprawie. Konieczne jest spulchnienie lub przekopanie ziemi - najlepiej zrobić to widłami. W przypadku bardzo suchych podłoży, warto je porządnie nawodnić przed przystąpieniem do prac porządkowych.

Obfity koniec sezonuRóżnorodność to nie tylko przyprawa życia - to także niezbędny składnik w produktywnym ogródku warzywnym. Oprócz wszystkich rewelacyjnych różnic między odmianami tego samego warzywa, takich jak przyciągające wzrok kolory lub nietypowe kształty liści, zwróćmy uwagę na bardziej praktyczne szczegóły, takie jak przewidywany czas zbiorów i odporność na mróz. Poplonowe, późnoletnie sianie i sadzenie, to wciąż dla niektórych ogrodników dość teoretyczne pojęcie. Poświęcając trochę czasu i wysiłku, dzięki polonowym warzywom zyskamy smaczne i zdrowe dodatki do posiłków dla całej rodziny. Hurtowe nabycie nasion możliwe jest na: https://hurtownia-ogrodnicza.eu/